Castor 200x50 mm (8x2")
Item no.
LAP-LKR200
| Bearing type: | Roller bearing |
|---|---|
| Carrying capacity: | 75 kg |
| Hole pattern: | 105x80/11 mm |
| Housing material: | Sheet steel, galvanised |
| Housing type: | Steering housing |
| Outer diameter: | 200 mm |
| Outreach: | 58 mm |
| Overall height: | 235 mm |
| Plate size: | 135x110 mm |
| PLY-Rating: | 2PR |
| Rim: | Plastic |
| Rim colour: | Red |
| Size (inches): | 8x2" |
| Tread type: | Groove |
| Tyre: | Pneumatic |
| Tyre colour: | Black |
| Tyre tread: | R-103 |
| Tyre width: | 50 mm |