Pneumatic wheel 300x100 mm (4.00-4")
Item no.
LKK304-2
| Bearing type: | Ball bearing |
|---|---|
| Bore: | 20 mm |
| Carrying capacity: | 200 kg |
| Hub length: | 75 mm |
| Outer diameter: | 300 mm |
| PLY-Rating: | 4PR |
| Rim: | Plastic |
| Rim colour: | Black |
| Rim type: | 2-part |
| Size (inches): | 4.00-4" |
| Tread type: | Block |
| Tyre: | Pneumatic |
| Tyre colour: | Black |
| Tyre tread: | R-101H |
| Tyre width: | 100 mm |