Pneumatic wheel 310x55 mm (12.1/2x2.1/4")
Item no.
R310/55-LA3SV
Description
2-piece aluminium rim, flange version.
Technical data
| Bearing type: | Flange version |
|---|---|
| Bore: | Flange version |
| Brand: | Rolko |
| Carrying capacity: | 90 kg |
| Hub length: | Flange model |
| Outer diameter: | 310 mm |
| PLY-Rating: | 2PR |
| Rim: | Aluminium |
| Rim colour: | Silver |
| Rim type: | 2-part |
| Size (inches): | 12.1/2x2.1/4" |
| Tread description: | IS322 |
| Tread type: | Block |
| Tyre: | Pneumatic |
| Tyre colour: | Black |
| Tyre tread: | R-107 |
| Tyre width: | 55 mm |