Pneumatic wheel 400x45 mm (16x1.75")
Item no.
R400/45-1-LGS-K
| Bearing deep/flush: | One side deeper |
|---|---|
| Bearing type: | Ball bearing |
| Bore: | 12 mm |
| Carrying capacity: | 60 kg |
| Mounting length: | 50 mm |
| Outer diameter: | 400 mm |
| Rim: | Plastic |
| Rim colour: | Black |
| Size (inches): | 16x1.75" |
| Tread description: | HF160A |
| Tread type: | Street |
| Tyre: | Pneumatic |
| Tyre colour: | Grey |
| Tyre tread: | R-121 |
| Tyre width: | 45 mm |