Polyurethane wheel 310x55 mm (12.1/2x2.1/4")
Item no.
R370/35-1-PUSSBL
| Axle: | M12x100 mm |
|---|---|
| Axle length: | 44 mm |
| Bearing type: | Ball bearing |
| Bore: | 12 mm |
| Brake: | brake anchor, left side |
| Carrying capacity: | 50 kg |
| Outer diameter: | 370 mm |
| Rim: | Plastic |
| Rim colour: | Black |
| Size (inches): | 16x1.75" |
| Tread type: | Block |
| Tyre: | Polyurethane |
| Tyre colour: | Black |
| Tyre tread: | R-402 |
| Tyre width: | 35 mm |