Frog Legs Soft Roll castor 80x35 mm (3x1.4")
Item no.
R80/35-LT3BB
| Bearing type: | Ball bearing |
|---|---|
| Bore: | 8 mm |
| Brand: | Frog Legs |
| Carrying capacity: | 28 kg |
| Hub length: | 25 mm |
| Outer diameter: | 80 mm |
| Rim: | Aluminium |
| Rim colour: | Black |
| Size (inches): | 3x1.4" |
| Tread type: | Treadless |
| Tyre: | Polyurethane |
| Tyre colour: | Black |
| Tyre tread: | Treadless |
| Tyre width: | 35 mm |