Tyre 220x50 mm (8.1/2x2") (50/75-6.1)
Item no.
D220/120-50-S-IA-2135
| Air pressure: | 3,4 bar |
|---|---|
| Carrying capacity: | 75 kg |
| Outer diameter: | 220 mm |
| Size (inches): | 8.1/2x2" |
| Tread type: | Racing |
| Tyre colour: | Black |
| Tyre tread: | IA-2135 |
| Tyre width: | 50 mm |
Suitable for this product
Inner tube 220x50 mm (8.1/2x2") (50/75-6.1)
Schrader valve straight, TR4, valve length 25 mm, compatible with e-scooters.
Item no. S220/120-50-AV-G
iMPAC inner tube 225x55 mm (8.1/2x2")
Schrader valve 10/45°, DIN7768.
Item no. S225/55-AV-IMP