Castor 125x30 mm
Item no.
ACPS-TKK125
| Bearing type: | Ball bearing |
|---|---|
| Carrying capacity: | 100 kg |
| Hole pattern: | 75x45/8,2 mm |
| Housing material: | Sheet steel galvanised, chromated |
| Housing type: | Steering housing |
| Outer diameter: | 125 mm |
| Outreach: | 40 mm |
| Overall height: | 161 mm |
| Plate size: | 90x70 mm |
| Rim: | Plastic |
| Rim colour: | Grey |
| Rim type: | With thread protection |
| Shore hardness: | 93 A |
| Tyre: | Thermoplastic rubber bandage |
| Tyre colour: | Grey |
| Tyre width: | 30 mm |