Castor 180x45 mm (7x1.3/4")
Item no.
LBP-LSR181
| Bearing type: | Roller bearing |
|---|---|
| Carrying capacity: | 75 kg |
| Hole pattern: | 105x80/11 |
| Housing material: | Sheet steel, galvanised |
| Housing type: | Castor |
| Outer diameter: | 180 mm |
| Outreach: | 53 mm |
| Overall height: | 210 mm |
| Plate size: | 135x110 mm |
| PLY-Rating: | 2PR |
| Rim: | Steel sheet |
| Rim colour: | Silver |
| Size (inches): | 7x1.3/4" |
| Tread type: | Groove |
| Tyre: | Pneumatic |
| Tyre colour: | Black |
| Tyre tread: | R-103 |
| Tyre width: | 45 mm |