Heavy duty fixed castor 200x50 mm
Item no.
BCP-KXK200
| Bearing type: | Ball bearing |
|---|---|
| Carrying capacity: | 1000 kg |
| Hole pattern: | 105X84/76 mm |
| Housing material: | Sheet steel galvanised, chromated |
| Housing type: | Fixed housing, reinforced |
| Outer diameter: | 200 mm |
| Overall height: | 245 mm |
| Plate size: | 135x110 mm |
| Rim: | Polyamide |
| Rim colour: | White |
| Tyre: | Polyamide |
| Tyre colour: | White |
| Tyre width: | 50 mm |