Heavy duty fixed castor 150x50 mm
Item no.
BSP-PGK154
| Bearing type: | Ball bearing |
|---|---|
| Carrying capacity: | 800 kg |
| Hole pattern: | 104x78 mm |
| Housing material: | Sheet steel galvanised, chromated |
| Housing type: | Fixed housing, reinforced |
| Outer diameter: | 150 mm |
| Overall height: | 200 mm |
| Plate size: | 135x110 mm |
| Rim: | Cast grey |
| Rim colour: | Silver |
| Rim type: | Cast rim |
| Shore hardness: | 105 A |
| Tyre: | Polyurethane |
| Tyre colour: | Brown |
| Tyre width: | 50 mm |