Heavy duty castor 125x50 mm
Item no.
NSP-PGK128
| Bearing type: | Ball bearing |
|---|---|
| Carrying capacity: | 550 kg |
| Hole pattern: | 104x78 mm |
| Housing material: | Sheet steel galvanised, chromated |
| Housing type: | Steering housing with double stop, reinforced |
| Outer diameter: | 125 mm |
| Outreach: | 47 mm |
| Overall height: | 178 mm |
| Plate size: | 135x110 mm |
| Rim: | Cast grey |
| Rim colour: | Silver |
| Rim type: | Cast rim |
| Shore hardness: | 100 A |
| Tyre: | Polyurethane |
| Tyre colour: | Brown |
| Tyre width: | 50 mm |