Spoke wheel 620x55 mm (24x2.15")
Item no.
R620/55-LA-BB
| Bearing deep/flush: | One side deeper |
|---|---|
| Bearing type: | Ball bearing |
| Bore: | 12 mm |
| Brand: | Rolko/Schwalbe |
| Carrying capacity: | 85 kg |
| Hub: | Aluminium |
| Hub length: | 63 mm |
| Mounting length: | 53 mm |
| Outer diameter: | 620 mm |
| Rim: | Aluminium |
| Rim colour: | Silver |
| Rim type: | 36 spokes |
| Side: | Left or right |
| Size (inches): | 24x2.15" |
| Tread description: | Schwalbe Big Ben |
| Tread type: | Street |
| Tyre: | Pneumatic |
| Tyre colour: | Black |
| Tyre tread: | R-130 |
| Tyre width: | 55 mm |