Solid rubber wheel 100x35 mm
Item no.
EKX100
| Bearing type: | Ball bearing, stainless steel |
|---|---|
| Bore: | 12 mm |
| Carrying capacity: | 160 kg |
| Housing material: | Stainless steel |
| Hub length: | 40 mm |
| Outer diameter: | 100 mm |
| Rim: | Polyamide |
| Rim colour: | Black |
| Shore hardness: | 65 A |
| Tyre: | Elastic-solid rubber |
| Tyre colour: | Red |
| Tyre width: | 35 mm |