Stainless steel castor 200x50 mm
Item no.
LIP-PKG200
| Bearing type: | Plain bearing |
|---|---|
| Carrying capacity: | 450 kg |
| Hole pattern: | 105x80 mm |
| Housing material: | Stainless steel |
| Housing type: | Steering housing |
| Outer diameter: | 200 mm |
| Outreach: | 56 mm |
| Overall height: | 233 mm |
| Plate size: | 135x110 mm |
| Rim: | Polyamide |
| Rim colour: | White |
| Shore hardness: | 92 A |
| Tyre: | Polyurethane |
| Tyre colour: | Red |
| Tyre width: | 50 mm |