Stainless steel castor 125x38 mm
Item no.
NUR-EKX125
| Bearing type: | Ball bearing, stainless steel |
|---|---|
| Bolt hole: | 40 mm |
| Carrying capacity: | 150 kg |
| Housing material: | Stainless steel |
| Outer diameter: | 125 mm |
| Outreach: | 13 mm |
| Overall height: | 153 mm |
| Rim: | Polyamide |
| Rim colour: | Black |
| Shore hardness: | 69 A |
| Tyre: | Elastic-solid rubber |
| Tyre colour: | Grey |
| Tyre width: | 38 mm |