Pneumatic wheel 260x85 mm (3.00-4")
Item no.
R260/85-LA3SB4-12/75
| Bearing type: | Ball bearing |
|---|---|
| Bore: | 12 mm |
| Brand: | Rolko |
| Carrying capacity: | 100 kg |
| Hub length: | 75 mm |
| Outer diameter: | 260 mm |
| PLY-Rating: | 4PR |
| Rim: | Aluminium |
| Rim colour: | Silver |
| Rim type: | 2-part |
| Size (inches): | 3.00-4" |
| Tread type: | Block |
| Tyre: | Pneumatic |
| Tyre colour: | Black |
| Tyre tread: | R-101 |
| Tyre width: | 85 mm |