Pneumatic wheel 350x70 mm (3.00-8")
Item no.
R350/70-LA3GB
| Bearing type: | Flange version |
|---|---|
| Bore: | Flange version |
| Brand: | Rolko |
| Carrying capacity: | 95 kg |
| Hub length: | Flange model |
| Outer diameter: | 350 mm |
| PLY-Rating: | 4PR |
| Rim: | Aluminium |
| Rim colour: | Silver |
| Rim type: | 2-part |
| Size (inches): | 3.00-8" |
| Tread type: | Block |
| Tyre: | Pneumatic |
| Tyre colour: | Grey |
| Tyre tread: | R-101 |
| Tyre width: | 70 mm |