Polyurethane wheel 300x90 mm (4.00-4")
Item no.
PUKR302-1-S
| Bearing type: | Roller bearing |
|---|---|
| Bore: | 20 mm |
| Carrying capacity: | 125 kg |
| Hub length: | 75 mm |
| Outer diameter: | 300 mm |
| Rim: | Plastic |
| Rim colour: | Black |
| Size (inches): | 4.00-4" |
| Tread type: | Block |
| Tyre: | Polyurethane |
| Tyre colour: | Black |
| Tyre tread: | R-101 |
| Tyre width: | 90 mm |