Polyurethane wheel 250x50 mm (10x2")
Item no.
R250/50-1-PU-S
| Bearing deep/flush: | Flush |
|---|---|
| Bearing type: | Ball bearing |
| Bore: | 12 mm |
| Carrying capacity: | 55 kg |
| Hub length: | 54 mm |
| Outer diameter: | 250 mm |
| Rim: | Plastic |
| Rim colour: | Black |
| Size (inches): | 10x2" |
| Tread type: | Groove |
| Tyre: | Polyurethane |
| Tyre colour: | Grey |
| Tyre tread: | R-403 |
| Tyre width: | 50 mm |