Polyurethane wheel 305x50 mm (12.1/2x2.1/4")
Item no.
R305/50-1-PUSSBL
| Axle: | M12x100 mm |
|---|---|
| Axle length: | 43 mm |
| Bearing type: | Ball bearing |
| Bore: | 12 mm |
| Brake: | brake anchor, left side |
| Carrying capacity: | 60 kg |
| Outer diameter: | 305 mm |
| Rim: | Plastic |
| Rim colour: | Black |
| Size (inches): | 12.1/2x2.1/4" |
| Tread type: | Block |
| Tyre: | Polyurethane |
| Tyre colour: | Black |
| Tyre tread: | R-405 |
| Tyre width: | 50 mm |